Nasıl başladı?

GRİPENGUEN 2014 yılında, kendini girişimci sanan Hüseyin’in hayalleri ile Tekirdağ’da bulunan ufak bir ofiste kuruldu. Hüseyin, 92 doğumlu, Tekirdağ’lı, ve halen Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım okumakta ve niyeyse mezun olamamaktadır. Daha sonrasında yazılım alanındaki yetersizliğini gidermek açısından, Facebook’tan Nurtaç ile iletişime geçmiş ve birlikte çalışmaya başlamışlardır. Nurtaç, 89 doğumlu, Çorlu’da yaşamakta, Namık Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun olmuş fakat yazılım konusunda kendini geliştirmiş tuhaf bir kişi.
Bu ikisi bir süre oyun geliştirme üzerine amatör olarak çalışmalarını sürdürürler, fakat ortaya çıkan sonuçtan memnun olmazlar. Bir süre sonra aralarına Hüseyin’in liseden arkadaşı olan Yasin dahil olur. Yasin, 90 doğumlu, Tekirdağ’lı, Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı mezunudur. Kendini Dijital İllüstrasyon konusunda geliştirmiş olan Yasin’in ekibi dahil olması ile ekibin çekirdek kadrosu oluşmuş oldu.

Neler yaşandı?

İlk olarak yaptıkları şey Dokun ve Yoket adlı ilk mobil oyunlarını geliştirmek oldu. Bu süreç yaklaşık olarak 1 yıllarını aldı. Dokun ve Yoket oyunu şuan tüm mobil marketlerde indirilebilir durumdadır. Daha sonrasında Trakya Tur adlı projelerini hayata geçirmek için KOSGEB ile iş birliği yaparak, NKÜ TEKNOPARK’taki yeni ofislerine geçtiler. Bu ofiste GRİPENGUEN ekibine çeşitli yüzler katıldı fakat çekirdek ekibe uyum sağlayamadıkları ve aynı heyecanı yaratmadıkları için hikayeleri kısa sürdü. Trakya Tur projesi Trakya Bölgesini ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilere bölgedeki yeme-içme, konaklama, eğlence mekanları ve tarihi mekanlar hakkında 5 farklı dilde bilgi sunarak ziyaretçinin bölgedeki tüm turistik ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecek bir mobil rehberlik uygulamasıdır. 2017 mayıs ayında yayında olması hedeflenmiştir. Bu arada Hüseyin’in kuzeni Burak, ekibe yeni bir fikir ile geldi. Bu fikrin adı Guestmob. Fikrin amacı ise otel ile konuk arasındaki iletişimi kolaylaştırarak, konuğun oteldeki tüm ihtiyaçlarını “oda servisi, resepsiyon hizmetleri, housekeeping vb” hızlı bir şekilde departmanlara iletmek ve memnuniyeti üst seviyeye çıkarmaktır.